Správný sed 1/2

06. 11. 2012 | † 13. 12. 2012 | kód autora: 8Af

devět kroků ke srpávnému sedu

Nejprve bych chtěla jen zmínit jeden fakt - a to ten, že jak koně - každý má svou vlastní stavbu těla a způsob pohybu, tak lidé mají širokou plejádu tvarů a velikostí těla. Proto ve skutečnosti neexistuje definitivní učebnicový způsob zaručeně "správného držení těla", ve kterém bychom měly všechny neustále sedět.. Co se tedy dnes pokusíme vypátrat? Rovnovážný sed a způsob, jak sedět a zároveń pomáhat koni vydat zse ebe v kterémkoli okamžiku to nejlepší.

KROK Č. 1 - NALEZENÍ ROVNOVÁHY

Být v rovnováze znamená sedět vzpřímeně a v souladu s gravitací. Pokud sedíte v sedle tímto způsobem, gravitace vám pomůže zůstat v sedle. Nejčastější chybou mnoha jezdců jsou zbytečně krátké třmeny, váha v nohách a ne v zadku - v první řadě musíte sedět na něm - ne se zapírat o nohy. Rovnováhu najdete tak, že spustíte nohy bez třmenů a zkusíte se zhoupnout v sedle jen horní půlkou těla dopředu a dozadu. V jednom místě poznáte, že sedíte skutečně na obou sedacích kostech a že sedíte prostě v rovnováze. Zaměřte se na svaly břichy, dolní části zad a stehen. Pokud zatínáte nějaké svaly, abyste zůstaly sedět "rovně", nesedíte rovně. Pokud si najdete pozici těla, ve které se cítíte tak nějak zvláštně, jako "nadnášeni vodou", pak sedite v tom správném těžišti a sedíte "v koni" - to je to, co hledáme. Rovněž se budete cíčit "těžší", mnohem hlouběji v sedle - to bez zřejmého úsilí.

equestrian_ring

Správná délka třmenů pro přiježďování- v určitých momentech je vidět po stranách koně i druhá noha jezdce, aniž by byl focen ze strany

2. KROK - POHLCENÍ POHYBŮ

Aby váš sed byl opravdu dobrý a nerušený pohyby koně, musíte je sedem a boky "pohltit" - ztlumit. Pokud nejste dostatečně uvolněné, pohyb bude někdy unikat napřiklad neklidem rukou nebo kýváním hlavou - to jste nevěděly, že? :D Že za to může sed... "Měkká" kolena a sed pomáhají tomu, aby váš sed byl v souladu s pohybem koně. OPĚT s krátkými třmeny nohama nic nevytlumíte, protože vaše váha spočívá na třmenech..ne pod zadkem.. Pokud je křečovitě svíráte, je nesmírně těžké docílit toho, aby dolní polovinu vašeho těla "vlastnil" kůň, jak tomu má správně být. Naopak musíte zajistit, abyste byly zcela uvolněné a abyste tak umožnily koni snadnější pohyb a lepší reakce na pomůcky. Skutečná zkouška toho, jak umíte tlumit pohyby koně je pracovní klus...


3. KROK - NEHRBIT SE

Nahrbená záda jsou nejčastěji důsledkem příliš usilovné snahy jezdce o dosažení dobré pozice v sedle. Nahrbená záda nejsou ohebná. Páteř jezdce musí být pružná, schopná aktivně absorbovat vlnění pohybu vycházející ze hřbetu koně, zejména v klusu a cvalu. Dalším důsledkem ohnutých zad je skutečnost, že jezdeck inklinuje k sedu na přední rozsoše sedla (tlačí se na ni a hledá v ní oporu), namísto správného sedu v měkkém, nejhlubším místě posedlí.

KROK 4. NEZAKLÁNĚJTE SE

Když se začínáte učit jezdit, má většina z nás tendenci se překlánět, avšak následně, poté co absolvujeme několik dalších hodin jízdy, začínáme s opačným extrémem, poněkud nadměrným záklonem. Nadměrný záklon způsobuje pohyb jezdce za pohybem koně a mnohem více jej vyvádí z rovnováhy ; nutíme tak koně, aby nás TÁHL ZA SEBOU.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.